marketing w hotelarstwie

Marketing w hotelarstwie – outsourcing czy etat?

Outsourcing – według ogólnie przyjętej definicji oznacza korzystanie z usług zewnętrznych, przekazywanie zadań zewnętrznej organizacji. Mówiąc prościej jest to “wypożyczenie” specjalisty, przed którym postawione zostają konkretne zadania. Jakie korzyści niesie za sobą takie rozwiązanie? I dlaczego staje się ostatnimi czasy bardzo popularne? Przedstawiamy porównanie outsourcingu i zatrudnienia specjalisty ds. marketingu w hotelarstwie!

Marketing w hotelarstwie – kto powinien się nim zajmować?

Zacząć trzeba od tego, że marketing w hotelarstwie, tak jak każdy inny, rządzi się twardymi prawami. Nieprzemyślane akcje mogą nieść za sobą długoterminowe konsekwencje. Przykładem może być znienawidzona przez społeczeństwo reklama jednej z sieci trudniącej się sprzedażą sprzętu elektronicznego. Skoczna melodia bombardowała odbiorców reklamy dosłownie co kilka minut, doprowadzając ich do szału, a oni sami przysięgali sobie, że nigdy w życiu nie zdecydują się na zakupy w owej sieci. Złe decyzje w sprawie wizerunku, nieostrożne wypowiedzi i wszelkiego rodzaju wpadki to oczywiście “pierwsza strona medalu”. Dobrze przeprowadzona, przemyślana kampania reklamowa hotelu może przynieść ogrom korzyści. Od typowo sprzedażowych, po wizerunkowe, na poprawiających komunikację z klientem kończąc. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by marketing w hotelarstwie powierzyć odpowiednim specjalistom.

Kampania reklamowa hotelu – kto zrobi to lepiej?

Zacznijmy od specjalisty ds. marketingu na etacie. Każdy przedsiębiorca wie, ile kosztuje zatrudnienie nowego pracownika, jak z czasem wzrasta koszt jego utrzymania (podwyżki, wyższe składki) i jak długo mogą trwać poszukiwania odpowiedniej osoby. A przecież czas i pieniądze to często towar deficytowy. Musimy mieć również pewność, że nasz specjalista ds. marketingu w hotelarstwie po prostu zna się na rzeczy. Rynek odnotowuje niedosyt wykwalifikowanych pracowników z sektora marketingu, szczególnie internetowego. Ile czasu będziemy potrzebowali na wyszkolenie i zaadaptowanie się nowego pracownika? Czy na pewno godzimy się na około roczne szkolenie specjalisty? A co, jeśli wyszkoli się “pod naszym dachem” i skusi go inna oferta pracy? Cały cykl trzeba zaczynać od nowa.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa outsourcingu. Jeżeli powierzymy nasze kampanie reklamowe hotelu zewnętrznej firmie czeka nas szereg korzyści:

  • obniżenie kosztów – outsourcing jest zdecydowanie tańszy, niż kolejny etat
  • mamy pewność, że pracujemy z specjalistami w swojej dziedzinie
  • w każdej chwili możemy rozwiązać umowę
  • firma zewnętrzna ma stałą ofertę, nie wypowie umowy
  • jesteś pewien stałych kosztów

Marketing w hotelarstwie to ciężki kawałek chleba. Na szczęście rynek oferuje ofertę jednocześnie tanią i profesjonalną. Zanim zdecydujemy się na zatrudnienie kolejnego pracownika powinniśmy zapoznać się z ofertami outsourcowymi. Pamiętaj, kampanie reklamowe hotelu są bezpośrednio związane z liczbą zamówień.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *